Dzień ślubu jest wyjątkowym wydarzeniem dla każdego mężczyzny. Mimo, że w tym czasie uwaga gości zwrócona jest przede wszystkim na jego wybrance serca to nie oznacza, że Pan Młody nie musi prezentować się równie dobrze co ona.

Może wydawać się, że zwykły garnitur spełni swoje oczekiwania, co naturalnie jest błędem. Warto zadbać o swoją prezentację, aby w czasie swojego własnego wesela czuć się pewnie i atrakcyjnie. Szczególne sytuacje wymagają wyjątkowych rozwiązań. Najbardziej popularnym rozwiązaniem dalej pozostaje garnitur, ale coraz częściej można spotkać się z innymi galowymi strojami mody męskiej: smokingiem lub frakiem. Co wybrać?

Co wybrać na ślub i wesele? Garnitur, smoking czy frak?

Wybór nie zawsze sprowadza się tylko do jednego stroju. Coraz częściej można się spotkać z panami, którzy na czas uroczystości w kościele lub urzędzie stanu cywilnego będą zakładali coś bardziej kunsztownego, natomiast przed weselem przebiorą się w nieco wygodniejszy garnitur. Podobnie jest w przypadku wesela dwudniowego. Pan Młody w pierwszym dniu zakłada np. smoking, aby w czasie poprawin przebrać się w mniej oficjalny ślub. Większość par decyduje się teraz na ślubu jednodniowe i stawiają na jeden strój Pana Młodego przez cały dzień. Warto poświęcić temu więcej czasu, aby dostosować jego wygląd i krój do sukni ślubnej Panny Młodej. Ogólna zasada głosi, że powinny one ze sobą współgrać pod względem stylu i kolorystyki.

Garnitur

Jest to klasyka mody męskiej, która sprawdza się na wiele okazji. Nie będzie faux pas jeżeli wybierzemy taki strój na własne wesele. Ważne jest, aby był to nowy garnitur, który kupimy specjalnie na tą okazję. Do wyboru mamy wiele różnych krojów różniących się na przykład liczną rzędów guzików, wysokością wcięcia, liczbą części czy rodzajem użytego materiału. Jest to zarazem najmniej oficjalny strój w całym zestawieniu, który daje największą wygodę i wygląda najmniej oficjalnie. Jesteśmy w stanie kupić modny garnitury wykonany na miarę z wysokogatunkowego materiału za relatywnie niewielkie kwoty. Obecnie panującym trendem są garnitury w kolorze navy blue, mocno taliowane oraz z ołówkowymi spodniami. Modelują i wysmuklają sylwetkę Pana Młodego.

Smoking

Bardziej oficjalny rodzaj wyjściowego stroju męskiego. Od garnituru odróżniają go szczegóły, które w efekcie robią dużą różnice. Klapy marynarki wyłożone są atłasem, a na spodniach przez całą ich długość przebiega lampas. Do tego rodzaju stroju zakłada się koszulę z usztywnieniami oraz łamanym kołnierzykiem, do którego dopasowuje się muszkę. Zamiast standardowego paska zakłada się pas hiszpański. Do smokingu zakłada się lakierki, które dopełniają kompozycji. Uważany jest za doskonały strój dla Pana Młodego.

Frak

Jest to najbardziej oficjalny strój męski ze wszystkich. Zakładany jest przez najbardziej eleganckich panów. Klasyczny frak występuje w jednym kolorze. Marynarkę szyje się z czarnego materiału, klapy podobnie jak w smokingu, wykonane są z atłasu. Charakterystyczne są długie poły, które sięgają do połowy uda. Spodnie szyte są bez mankietów, po zewnętrznych stronach posiadają podwójny lampas. Pod frak zakłada się usztywnianą koszulę z łamanym kołnierzykiem oraz tradycyjnie białą kamizelkę.