Tort weselny – jak pokroić?

Symboliczny rytuał krojenia weselnego tortu jest dość mocno osadzony w tradycji. Czynność ta należy do nowożeńców i można powiedzieć, że jest ich pierwszym wspólnym zadaniem na nowej drodze życia. Ten rytuał ma zapewnić szczęśliwe i pełne słodyczy życie w małżeństwie. Warto,żeby został zapamiętany jako sympatyczna i wzruszająca chwila podczas weselnego przyjęcia.

O której godzinie podać i pokroić tort weselny?

Zazwyczaj, krojenie tortu następowało po północy i po tzw.”oczepinach”, ale obecnie często odchodzi się od tej tradycji i kroi się tort wcześniej, z uwagi na późniejsze zmęczenie lub nieobecność niektórych gości.

Warto zadbać o to, żeby wszyscy goście dowiedzieli się o tej ważnej ceremonii weselnej. Może o tym oznajmić np. DJ lub ktoś z rodziny, albo sami państwo młodzi. Koniecznie muszą być przygotowani fotograf i kamerzysta, żeby uwiecznić tę niepowtarzalną chwilę.

Po odkrojeniu pierwszych porcji tortu, nowożeńcy, zgodnie z tradycją częstują siebie nawzajem (najpierw on ją, potem ona jego). Kolejne kawałki nowożeńcy wręczają rodzicom (każdy swoim teściom). Państwo młodzi kroją oczywiście tylko pierwsze kawałki tortu (dla siebie i najważniejszych gości), a resztą krojenia i częstowania pozostałych gości zajmuje się już wyznaczona osoba z obsługi.

Czas przejść do konkretów – jak więc pokroić tort? Wszystko zależy od jego kształtu. Otóż torty okrągłe zazwyczaj kroi się promieniście, a torty o kształcie prostokątnym – w prostokątne porcje. Problematyczne może być krojenie wielopoziomowej wieży. Najczęściej zaczyna się od góry, ale niektórzy cukiernicy radzą, żeby zaczynać od dołu. Nóż podczas krojenia odkłada się na specjalnie przygotowaną tacę.

Muzyka do tortu weselnego – piosenki które można zagrać

Warto zawczasu przemyśleć i ustalić z kapelą bądź DJ-em muzykę, która grana będzie podczas uroczystego krojenia tortu. Muzyka powinna budować nastrój, sygnalizować wyjątkowy, podniosły moment. Jeśli zdecydujecie się na piosenkę z wokalem, to słowa piosenki mogą być związane z miłością albo jeszcze lepiej słodką miłością (sweet love), ze związkiem małżeńskim, ślubem, weselem albo wręcz dosłownie ze słodkościami, cukrem czy z tortem. Nasze propozycje to:

 • L-O-V-E – Nat King Cole
 • Love It All – The Kooks
 • Pour Some Sugar On Me – Def Leppard
 • Sugar, Sugar – The Archies
 • Love Sweet Love – Lynn Miles
 • Sweet Thing – Mary J. Blige
 • Sweets For My Sweet – The Searchers or The Drifters
 • The Sweetest Thing – U2
 • Sweet Thing – Keith Urban
 • Sweet Happy Life – Peggy Lee
 • Lips Like Sugar – Echo and the Bunnymen
 • Cut The Cake – Average White Band

Krojenie tortu weselnego to również świetna okazja na kilka humorystycznych ujęć do ślubnej sesji. Najlepiej jeśli powstaną spontanicznie, a fotograf będzie na tyle sprawny że je dobrze uchwyci.

Popularne ostatnio wieże z babeczek lub innych słodkich przekąsek ułatwiają nieco sprawę. Ale nawet w takiej sytuacji, najczęściej na samym szczycie piramidy znajduje się symboliczny kawałek tortu do pokrojenia. Młoda Para może nim poczęstować najbliższą rodzinę lub świadków, a reszta z gości będzie częstować się babeczkami. Trzeba powiedzieć, że jest to wygodne rozwiązanie, które nie wymaga dodatkowych talerzy ani zaangażowania obsługi wesela.