Obecna sytuacja spowodowana koronawirusem nie sprzyja organizacji ślubu i wesela, w związku z czym wiele par jest wręcz zmuszonych do tego aby przełożyć datę tego najważniejszego dnia. Jest to niestety bardzo trudna decyzja, ale konieczna, ze względu na ogłoszony stan pandemii i związane z nim obostrzenia. Co więc zrobić jeżeli data naszego ślubu i wesela nadchodzi wielki krokami, a nas trapi niepewność czy w ogóle będziemy mogli spędzić ten dzień tak jak sobie wymarzyliśmy? Pozostaje uzbroić się w cierpliwość, oraz powiadomić gości o tym, że uroczystość nie odbędzie się w podanym na zaproszeniu terminie. Jak to zrobić, tak aby ich nie urazić? Mamy dla Was kilka skutecznych sposobów, które pomogą w tych trudnych chwilach załatwić sprawę! Zapraszamy!

Powiadomienie gości o zmianie terminu ślubu z powodu koronawirusa

Narzeczeni którzy zaplanowali ten wielki dzień na kwiecień, maj lub czerwiec, powoli zaczynają godzić się z koniecznością przełożenia ceremonii ślubnej oraz przyjęcia weselnego. Niestety wiele z tych osób, z podjęciem decyzji oraz poinformowaniem zaproszonych gości, zwleka do ostatniej chwili, licząc na to że rządzący wprowadzą zmiany i przywrócą pozwolenie na organizację zgromadzeń. Nie jest to dobra droga, szczególnie biorąc pod uwagę że osoby zaproszone na ślub i wesele również mają swoje obowiązki. Co więc zrobić? Przede wszystkim warto podejść do sprawy w rozsądny sposób. Sytuacja która nas dotknęła zapewne potrwa jeszcze kilka tygodni, w związku z czym lepiej zacząć rozglądać się za nowym terminem, a gdy już go zarezerwujemy, czym prędzej powiadomić gości.

Kontakt z każdym zaproszonym gościem będzie znacznie lepszym rozwiązaniem aniżeli trzymanie ich w niepewności, do dnia w którym miał odbyć się ślub i wesele. Oczywiście w pierwszej kolejności, powinniśmy powiadomić świadków oraz najbliższą rodzinę, następnie dalszą rodzinę oraz znajomych. W tym wypadku szczególnie należy pamiętać o osobach, które mają dłuższą drogę do miejsca w którym miał odbyć się ślub i wesele. Im szybciej zdecydujemy się na przełożenie terminu i poinformowanie gości, tym większa szansa na lepszy termin pod koniec roku, i zaplanowanie wszystkiego od nowa. Pamiętajmy że bezpieczeństwo jest najważniejsze, i powinniśmy klasyfikować je wyżej od ustalonych wcześniej terminów.

W jaki sposób poinformować gości o przełożeniu ślubu?

W tej trudnej sytuacji możemy odnieść się do najprostszych i najskuteczniejszych środków komunikacji, czyli wykonania telefonu lub napisania wiadomości e-mail. Oczywiście w normalnych okolicznościach, taka forma poinformowania o przełożenia daty ślubu byłaby uznana za spory nietakt, ale w takiej sytuacji nie mamy się czym martwić. Jesteśmy wręcz zmuszeni do kontaktu zdalnego, w związku z czym najlepszym rozwiązaniem będzie rozmowa telefoniczna z każdą z zaproszonych osób. Jeżeli uprzednio udało się ustalić nową datę planowanego ślubu i wesela, warto od razu poinformować gości o nowym terminie. Prawdopodobnie żadna z zaproszonych osób nie będzie miała nam za złe tego, że nie odwiedziliśmy ich osobiście – w końcu sytuacja jest nadzwyczaj wyjątkowa.

Jeżeli chodzi o informowanie zaproszonych gości za pośrednictwem wiadomości e-mail, to jest to rozwiązanie mniej skuteczne, ale wciąż taktowne. W tym wypadku jednak, nie mamy pewności czy zaproszona osoba regularnie sprawdza swoją pocztę, i co więcej może zdarzyć się tak, że wysłana przez nas wiadomość trafi do folderu ze spamem, lub w ogóle nie dotrze do odbiorcy. Ten sposób więc sprawdzi się w przypadku osób z którymi kontaktujemy się głównie za pomocą wiadomości e-mail, oraz takich z którymi mamy utrudniony kontakt telefoniczny.

Jak zareagują goście na przełożenie ślubu

Sytuacja jest na tyle poważna, że prawdopodobnie znaczna część gości jest świadoma przełożenia wszystkich planowanych przedsięwzięć. Warto zaznaczyć, że zapewne większość osób nie chciałoby nawet uczestniczyć w organizowanym ślubie i weselu w momencie, gdy liczba chorych wciąż rośnie, a o zakażenie tak łatwo. Wystarczy każdej z zaproszonych osób wytłumaczyć, że zdrowie i bezpieczeństwo jest zdecydowanie ważniejsze, dlatego zmiana terminu jest jedynym rozsądnym wyjściem. Z pewnością każda z osób zrozumie sytuację, a w przypadku poinformowania jej o nowym terminie, poukłada sobie do tego czasu wszystkie swoje sprawy, aby pojawić się w tym najważniejszym dla nas dniu.

Wielu z nas jest bardzo przejętych obecną sytuacją oraz tym że niezbędne jest przełożenie od lat planowanej uroczystości. Pamiętajmy jednak że to tylko i wyłącznie przełożenie, a nie odwołanie, i wszystkie dotychczasowe przygotowania z pewnością nie pójdą na marne. Prędzej czy później doczekamy tego wyjątkowego dnia, i przeżyjemy go tak jak sobie wymarzyliśmy. Goście z pewnością zrozumieją sytuację, a w przypadku odpowiednio szybciej reakcji na przełożenie daty ślubu i wesela, z pewnością uda się zminimalizować straty materialne.