Kogo zaprosić na wesele? Jak wielu przyjaciół i znajomych powinno znaleźć się na liście? Te i wiele innych pytań zadaje sobie praktycznie każde narzeczeństwo zajmujące się organizacją ślubu i wesela. Układanie listy gości, bywa niekiedy bardzo problematyczne. W końcu budżet nie jest z gumy, a chciałoby się zaprosić jak najwięcej bliskich osób. To w większości przypadków oznacza selekcję gości, do których wyślemy zaproszenia. Jakimi zatem zasadami się kierować? Komu podarować zaproszenia ślubne? Sprawdźcie jak przygotować listę gości na wesele!

Lista gości weselnych – jak ją przygotować?

To na jaką ilość gości możemy sobie pozwolić podczas organizowania ślubu i wesela zależy przede wszystkim od kwoty jaką dysponujemy. Według tradycji, każda strona, czyli zarówno pan młody jak i panna młoda powinna zaprosić taką samą liczbę gości. Oczywiście część z nas ma bardziej nowoczesne podejście do tego typu spraw, co sprawia że coraz częściej proporcje dostosowujemy do własnych potrzeb i oczekiwań. Tak więc wszystko zależy od liczebności najbliższej rodziny przyjaciół i znajomych. Niekiedy zdarza się tak, że jedna ze stron ma większy wkład finansowy, co pozwala na zaproszenie większej liczby gości, bliższych tej osobie. Należałoby jednak ustalić, czy takie rozwiązanie zadowala obie strony, gdyż po wszystkim może pozostać niesmak. Warto również zaznaczyć że gdy pokrywamy we własnym zakresie wszystkie koszty ślubu i wesela, mamy możliwość odmówienia rodzicom zapraszania przez nich zbyt dużej liczby gości.

Jak zrobić listę gości na wesele

Dobrym pomysłem jest utworzenie kilku list, które potem połączymy w całość, i drogą eliminacji dojdziemy do porozumienia. Powierzmy więc tworzenie listy gości pannie młodej, panu młodemu, oraz rodzicom. W ten sposób powstaną cztery różne zestawienia, wśród których znajdą się najbliżsi dla osób sporządzających. To idealny punkt wyjściowy, od którego możemy rozpocząć tworzenie głównej listy gości na wesele. Teraz czas na pogrupowanie wymienionych osób. Rozpocznijmy więc od najważniejszych gości: świadków, najbliższej rodziny, dalszej rodziny, przyjaciół pary młodej, przyjaciół rodziców, znajomych, i sąsiadów.

W przypadku gdy ślub odbywa się w innym miejscu niż wesele, możemy dodatkowo podzielić listę na dwa osobne spisy:

  • dla tych którzy pojawią się zarówno na ceremonii jak i przyjęciu,
  • dla tych którzy pojawią się wyłącznie na ślubie.

Pamiętajmy jednak, że takie rozwiązanie wchodzi w grę wyłącznie jeżeli miejsce ceremonii nie sąsiaduje z salą weselną. W końcu chcemy uniknąć nietaktownych sytuacji, a taką z pewnością byłby moment w którym jedni goście udawali się do samochodów, a inni rozpoczynali zabawę.

Jak skrócić listę gości weselnych z taktem?

Jeżeli zastanawiamy się w jaki sposób obniżyć koszty ślubu i wesela, dobrym wyjściem może być skrócenie listy gości. Samo układanie listy bywa jednak dość problematyczne, a co dopiero jej skracanie… Przechodząc jednak do sedna, zacznijmy od wspólnej burzy mózgów. Warto dokładnie przemyśleć każdy wyborów, szczególnie że wszyscy wybrani goście wiążą się z emocjami i potrzebą dzielenia szczęścia jakie przeżyjemy w tym wspaniałym dniu. Kogo więc pominąć na początku? Podczas tworzenia listy gości weselnych nie musimy uwzględniać współpracowników oraz szefów, tym bardziej jeżeli nie mamy z nimi zbyt dobrego kontaktu. Dla osób z którymi pracujemy możemy zorganizować kameralne spotkanie kilkanaście dni po całej ceremonii. To miły gest, nie generujący tak znacznych kosztów jak zaproszenie na ślub i wesele. Jeżeli zaś chodzi o odwdzięczanie się za zaproszenia z przeszłości, to również nie jest dobry pomysł, zwłaszcza w przypadku rzadszego kontaktu. Kolejną sprawą jest przygotowanie zaproszeń dla osób niebędących w związku. Wbrew pozorom wcale nie musimy zapraszać tylko i wyłącznie par, co może być problematyczne dla niektórych gości (szukanie na siłę partnera lub partnerki może skończyć się zignorowaniem zaproszenia). Tak więc w tym przypadku najlepiej dać wolną rękę, a decyzję czy chcą przyjść z parą, pozostawić singlom. Czyją obecność warto jeszcze dokładnie przemyśleć?

Lista gości na wesele a dzieci

Zapraszanie pociech na wesele wiąże się z niemałymi kontrowersjami. Część osób jest wręcz przekonana że to obowiązek, natomiast druga strona twierdzi że wesela są wyłącznie dla osób starszych. Co więc zrobić? Wszystko zależy od naszego podejścia, choć należy zaznaczyć że pary młode coraz częściej decydują się na przyjęcia tylko dla dorosłych. Biorąc jednak pod uwagę planowane oszczędności w tworzeniu listy gości, warto rozważyć zapraszanie wyłącznie rodziców. Taki zabieg pomoże zamortyzować koszty, a goście będą mogli skupić się na zabawie, bez obaw o swoje dzieci. Jeżeli jednak planujemy wesele z najmłodszymi, dobrym pomysłem będzie zapewnienie im rozrywki poprzez wynajęcie osób organizujących animacje dla dzieci na wesele. W ten sposób dorośli spędzą czas w gronie znajomych i rodziny, mając jednocześnie świadomość że ich dzieci są bezpieczne.