Ważnym elementem dekoracji weselnej sali jest przyozdobienie sufitu. Często właśnie ta dekoracja decyduje o pierwszym wrażeniu gości po wejściu do pomieszczenia, gdzie będą się bawić wraz z nowożeńcami przez cały wieczór, a może nawet do białego rana…

Zdarza się, że musimy sami udekorować sufit, zwłaszcza jeśli wynajmujemy na wesele jakieś nietypowe pomieszczenie, nie przewidziane na tego typu uroczystości (jakaś świetlica, sala gimnastyczna, stołówka czy np. wiejska stodoła). Podpowiadamy, jak można to zrobić, jakie wykorzystać materiały i pomysły. Wszystko zależy tak naprawdę od fantazji i środków finansowych, jakie możemy na ten cel przeznaczyć.

1. Opadające pasy materiału

Do dekoracji sufitu, zwłaszcza takiego, który nie jest zbyt ładny, często wykorzystuje się długie, lekko opadające pasy materiału. Może to być jakiś muślin, koronka, białe płótno itp. aczkolwiek trzeba wziąć pod uwagę, że jest to dość kosztowna ozdoba. Tkaninę można jednak zastąpić, np. pasami bibuły. Ważnym dodatkiem do tego typu ozdoby są sznury lampek lub żaróweczek, chociażby takich choinkowych. Oczywiście, im więcej świecących girland, tym lepiej.

Dekoracje sufitu sali weselnejOzdoby na sufit sali weselnejSufit sali weselnej dekoracje

2. Papierowe lampiony

Do dekoracji sufitu mogą posłużyć gotowe papierowe lampiony, dostępne w niewysokiej cenie w wielu sklepach z wyposażeniem wnętrz, a nawet w marketach budowlanych. Takie lampiony wyglądają oczywiście najefektowniej, gdy jest ich dużo. Trzeba jednak zawczasu o tym pomyśleć i jeśli to możliwe, zamówić odpowiednią ilość w sklepie lub objeździć kilka z nich, gdyby okazało się, że w jednym sklepie nie ma odpowiedniej ilości lampionów.

Niekoniecznie muszą one być białe. Można je kupić w różnych kolorach, więc na pewno uda nam się dopasować kolor do barwy przewodniej całej uroczystości. Obok lampionów mogą również dodatkowo wisieć sznury żaróweczek.

Dekoracje sali weselnej lampionyLampiony na suficie sali weselnejSala weselna dekoracje sufitu

3. Girlandy

Niezwykle efektowne są girlandy z tzw. chorągiewek. To nic innego jak trójkąciki wycięte z papieru, bibuły lub materiału, przymocowane do sznurka a następnie przewieszone pomiędzy belkami sufitu. Możecie je wykonać samodzielnie lub kupić gotowe w sklepach z dekoracjami.

Girlandy na suficie sali weselnej

4. Żywe kwiaty

Bardzo oryginalną ozdobą nad głowami gości mogą być żywe kwiaty, zwisające płatkami ku dołowi. Łatwo je zawiesić na wstążeczkach albo nawet na nitkach. Nie jest to na pewno tani sposób na dekorację, ale wygląda ona bardzo elegancko. Tego typu ozdobę można  wykorzystać przy dekoracji skromnego przyjęcia weselnego, w niewielkiej sali.

Kwiatowe dekoracje sali weselnejDekoracje sali weselnej kwiaty

5. Ozdoby z papieru

Wiele ozdób, również w formie kwiatów, można wykonać z papieru lub bibuły. Mogą to być różne papierowe paski, wstążki z bibuły, pompony, girlandy z chorągiewek lub powycinanych z papieru innych kształtów, np. serduszek. Takie ozdoby nie są kosztowne, a do pomocy w ich wykonaniu można zaprosić dzieci, członków rodziny lub przyjaciół.

Papierowe ozdoby sali weselnejPapierowe ozdoby na suficie sali weselnejSufit sali weselnej papierowe ozdoby

6. Dekoracje ze szkła

Na zakończenie, pokazujemy jeszcze dwa przykłady wykorzystania ozdób ze szkła, np. słoików. Można w nich umieścić świecące żaróweczki lub bukieciki kwiatów (najlepiej suchych, żeby były lekkie). Wyglądają bardzo oryginalnie. Należy jednak takie dekoracje porządnie zamocować, żeby nie spadły komuś na głowę.

Szklane dekoracje sali weselnej