Jak wiemy, organizacja nawet najskromniejszego ślubu i wesela wiąże się ze sporym wydatkiem finansowym. Koszty nawet w przypadku mniejszych ceremonii rozpoczynają się od kilku tysięcy złotych, nie trudno więc policzyć że te bardziej wystawne pochłaniają ogromne sumy pieniędzy. Niestety nie każdego z nas stać na tak duże wydatki, ale czy to oznacza że musimy całkowicie rezygnować z wymarzonego ślubu i wesela? Oczywiście nie! Jest kilka elementów na których można zaoszczędzić, i które nie będą miały negatywnego wpływu na całe przedsięwzięcie, a my dzisiaj pokażemy Wam w jaki sposób najskuteczniej minimalizować koszty! Sprawdźcie co dla Was przygotowaliśmy!
Sposoby na obniżenie kosztów ślubu i wesela
Czy da się w ogóle obniżyć koszty ślubu i wesela nie tracąc jednocześnie na jakości i dobrej zabawie? Oczywiście że tak! Wystarczy skorzystać z kilku rad, które specjalnie dla Was przygotowaliśmy:
1. Skróćmy listę gości
Pierwszą cięcia możemy podjąć już na etapie planowania ślubu i wesela, a konkretniej podczas przygotowywania listy gości. Warto dokładnie przemyśleć czy jest sens organizacji przyjęcia na kilkaset osób, zapraszając znajomych których nie widzieliśmy od lat lub takich z którymi od dłuższego czasu nie utrzymujemy kontaktu. To samo tyczy się dalszej rodziny, szczególnie tej mieszkającej w innych miastach lub krajach, których przyjazd generowałby dodatkowe koszty.
2. Wybierzmy termin poza sezonem
Najwyższe ceny w branży ślubów i wesel odnotowujemy w lecie, czyli szczycie sezonu. W końcu każdy z nas marzy o romantycznym pocałunku przy zachodzie słońca, delektując się lampką szampana i ciesząc się piękną pogodą. To właśnie wtedy wszystkie firmy mają największe obłożenie, a tym samym za usługę trzeba zapłacić więcej, niż przykładowo jesienią. Tak więc na etapie planowania swojego wymarzonego ślubu i wesela, warto rozważyć mniej oblegane terminy, szczególnie te pod koniec i na początku roku, gdy usługodawcy mają mniej pracy.
Osoby szukające drastycznych cięć mogą dodatkowo rozważyć organizację ślubu i wesela w środku tygodnia, choć warto zaznaczyć że to rozwiązanie dobre dla par planujących kameralniejsze przedsięwzięcie. Jeżeli chcemy zaprosić na nasze przyjęcie kilkadziesiąt osób, taki pomysł może okazać się nietrafiony, ponieważ nie każdy z gości może sobie pozwolić na dzień lub dwa wolnego. Dobrym pomysłem więc jest korzystanie z tego rozwiązania jako ostatecznego.
3. Przeanalizujmy wybór sali weselnej
Gdy planujemy kameralne wesele, może zamiast wynajęcia całej sali, lepszy okaże się wybór restauracji lub zajazdu? Jeżeli jednak mamy w planach zaproszenie większej ilości gości a sala weselna jest koniecznością, warto zwrócić uwagę na ukryte koszty. Przeanalizujmy więc dokładnie umowę zaproponowaną przez właściciela sali, i poszukajmy kruczków o których nie wspominał lub nie wyjaśnił podczas wstępnej rozmowy. Pamiętajmy też o doprecyzowaniu kwestii korkowego, czyli wnoszenia własnego alkoholu do lokalu. To jedna z istotniejszych rzeczy, która może wygenerować bardzo duże koszty.
4. Salę weselną i kościół udekorujmy we własnym zakresie
Wynajęcie firmy zajmującej się dekorowaniem kościoła oraz sali weselnej wiąże się z kolejnym wydatkiem. Co prawda oszczędzamy przy tym sporo czasu oraz mamy pewność że nasz ślub będzie niczym z bajki, jednak szukając cięć jest to jeden z elementów bez którego sama ceremonia jak i przyjęcie mogą się w pełni udać. Dekoracje możemy wykonać we własnym zakresie, z kwiatów suszonych lub świeżych, tiulu, latarenek oraz świec. Oprócz tego przydadzą nam się szyszki, plastry drewna, oraz sznureczki na których podwiesimy suszone bukiety. Wszystkie te elementy możemy niedrogo kupić lub uzbierać, co pozwoli nam na oszczędność większej sumy. Jeżeli jednak nie mamy zdolności lub czasu na wykonanie dekoracji we własnym zakresie, poprośmy najbliższych znajomych lub rodzinę o pomoc. Z pewnością zrozumieją sytuację, i pomogą w przygotowaniach.
5. Podpytajmy znajomych o transport
Wypożyczenie samochodu do ślubu wraz z kierowcą wygeneruje dodatkowe kilkaset złotych, a w niektórych przypadkach nawet kilka tysięcy. Jeżeli szukamy oszczędności warto popytać wśród znajomych oraz rodziny, z pewnością znajdzie się osoba posiadająca zadbany zabytkowy samochód lub jeżeli wolimy, bardziej nowoczesny. W taki sposób zaoszczędzimy nie tylko na wynajmie auta, ale i szofera. Pozostaje jedynie kwestia dekoracji, które z powodzeniem możemy wykonać we własnym zakresie. W tym wypadku najlepiej postawić na minimalizm, tak więc wystarczą niewielkie kwiatowe dekoracje na masce, wstążki na klamkach oraz tematyczne rejestracje.
6. Wypożyczmy suknię ślubną i garnitur
Suknia ślubna – kupić czy wypożyczyć? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, na które nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Zakładając jednak że zależy nam na maksymalnych cięciach kosztów, zdecydowanie lepszym wyborem będzie wypożyczenie zarówno sukni ślubnej jak i garnituru dla przyszłego pana młodego. Unikniemy w ten sposób wydatku sięgającego nawet kilku tysięcy złotych, a w skrajnych przypadkach gdy chcielibyśmy zamówić suknię u znanego projektanta, nawet kilkunastu tysięcy złotych. Jeżeli jednak wypożyczenie nie wchodzi w grę, warto rozważyć również kupno używanej sukni ślubnej oraz garnituru ślubnego. W ten sposób możemy zaoszczędzić nawet ponad połowę ceny, zachowując w przy tym ten wyjątkowy strój na pamiątkę, oraz umożliwiając przeprowadzenie sesji fotograficznej w innym terminie (co może być trudne przy wypożyczeniu).
7. Wybierzmy DJ-a zamiast kapeli grającej na żywo
Oprawa muzyczna to jeden z podstawowych elementów każdego wesela. I choć ciężko szukać tutaj oszczędności, to jest sposób który pozwoli nam zaoszczędzić niemałą kwotę. Wystarczy zamiast zespołu weselnego składającego się z kilku osób grających na żywo, wybrać lokalnego DJ-a, który z pewnością równie efektownie poprowadzi zabawę. Wbrew pozorom DJ-e nie grają tylko i wyłącznie muzyki przeznaczonej dla młodszych gości, a wręcz przeciwnie, bardzo często mają w swoim repertuarze piosenki które przypadną do gustu także starszym weselnikom. Wystarczy jedynie skonsultować całą playlistę przed przyjęciem, dopasowując ją do zaproszonych gości. Takie rozwiązanie zagwarantuje nie tylko dobrą zabawę, ale i pozwoli na oszczędność większej kwoty.
8. Zamówmy obrączki ślubne od lokalnego jubilera
Obrączki ślubne to pamiątka na całe życie, którą będziemy mieli przy sobie aż do końca swoich dni. To właśnie dlatego często decydujemy się na wydatek dużej sumy u najpopularniejszych jubilerów w kraju, sądząc że biżuteria kupiona w dużych sieciach będzie lepszej jakości. Nic bardziej mylnego! Możemy odwiedzić lokalnego jubilera, który z zaproponuje ten sam materiał za znacznie niższą cenę. I co zaskakujące, cena obrączek u jubilerów nie należących do wielkich sieci, może być nawet o kilkaset złotych niższa od ich odpowiedników w dużych sklepach. Kolejnym atutem jest wyjątkowość, gdyż obrączki zamówione od lokalnego jubilera prawdopodobnie nie są wyrabiane masowo, tak więc wybierając usługi miejscowego złotnika nie tylko zaoszczędzimy, ale i dostaniemy unikatowy produkt.
9. Nie przesadzajmy z ilością jedzenia
Jakich błędów unikać podczas planowania weselnego menu? Przede wszystkim nie przesadzajmy z ilością jedzenia. Mniej potraw na weselnym stole to nie tylko bardzo dobry sposób na oszczędność pieniędzy, ale i dołożenie małej cegiełki do ochrony natury w myśl nie marnowania żywności. Praktycznie żaden z gości weselnych nie będzie w stanie zjeść pięciu czy sześciu posiłków, deseru oraz tortu, tak więc wystarczy że menu ograniczmy do dwóch lub trzech posiłków głównych oraz przekąsek. Oczywiście każde przyjęcie jest inne, dlatego warto wcześniej odpowiednio zaplanować godziny podawania jedzenia, aby nie wydarzyła się sytuacja w której goście dostaną wszystkie posiłki w ciągu pierwszych dwóch godzin, a resztę nocy będą głodować.
10. Negocjujmy z usługodawcami
Zasada znana choć rzadko wykorzystywana przez przyszłe pary młode. Usługodawcy to też ludzie, dlatego warto z nimi negocjować, szczególnie jeżeli planujemy swój ślub i wesele ze sporym wyprzedzeniem, kiedy to ich kalendarze nie są wypełnione uroczystościami. Oczywiście negocjacje najlepiej prowadzić zachowując zdrowy rozsądek, tak aby finalnie dojść do porozumienia. Rabat udzielony przez kilku usługodawców może sprawić, że łącznie oszczędzimy sumę rzędu kilkuset złotych.
Jak zaoszczędzić na ślubie i weselu?
Pomysłów na oszczędny ślub i wesele jest od groma, aczkolwiek warto zachować umiar i nie starać się za wszelką cenę ciąć kosztów przy każdej możliwej usłudze. Oprócz powyższych wskazówek możemy również szukać okazji i promocji podczas przedślubnych zakupów. Bardzo często świeżo upieczone małżeństwa sprzedają na grupach Facebook-owych napoje i alkohol który im pozostał – to idealna okazja do zakupu produktów w cenie nawet połowie niższej. To samo tyczy się dekoracji oraz innych produktów, które kupujemy przed organizacją ślubu i wesela. Pamiętajmy jednak że niektóre elementy po prostu wymagają fachowej ręki, dlatego warto regularnie sprawdzać przygotowywane przez nas inspiracje ślubne oraz nie bać się korzystać z usług profesjonalistów, nawet jeżeli dana sytuacja nie pozwoli nam na znalezienie oszczędności.