Organizacja ślubu i wesela wiąże się z wieloma nieprzespanymi nocami, załatwianiem mnóstwa formalności oraz stawiania czoła wielu przeciwnościom losu. Jednak większość świeżo upieczonych małżeństw na pytanie czy było warto, odpowiada bez zastanowienia – zdecydowanie tak! Nie myślmy jednak że wraz z końcem przyjęcia weselnego, nasze obowiązki się kończą. Wręcz przeciwnie, pozostaje jeszcze niezwykle ważny element który ma ogromny wpływ na przyszłość, a mianowicie zmiana nazwiska po ślubie. W jaki sposób to zrobić? Jakich formalności powinniśmy dopilnować? Kiedy wymienić dowód osobisty, prawo jazdy i gdzie zgłosić zmianę nazwiska? Tego dowiecie się z dzisiejszego artykułu! Zapraszamy do krótkiej lektury!
Zmiana nazwiska po ślubie – co musimy załatwić?
W naszym kraju najczęściej to panna młoda decyduje się przyjąć nazwisko świeżo poślubionego męża, choć zdarzają się sytuacje w których po ślubie żona lub mąż przyjmują nazwisko drugiej osoby łącząc ze swoim. Nie mniej jednak w każdej z tych sytuacji mamy obowiązek dopełnić kilku niezbędnych formalności. Jakie więc dokumenty powinniśmy wymienić w pierwszej kolejności po zmianie nazwiska? Przede wszystkim:
- dowód osobisty,
- prawo jazdy,
- dowód rejestracyjny samochodu,
- paszport.
Dokumenty które możemy wymienić w drugiej kolejności:
- karta zdrowotna,
- bilet komunikacji miejskiej,
- legitymacja studencka,
- indeks studencki,
- karta płatniczą/kredytową.
Gdzie musimy zgłosić informację o zmianie nazwiska po ślubie?
Sama wymiana dokumentów to jednak nie wszystko. Pozostaje jeszcze zgłoszenie zmiany nazwiska do kilku ważnych instytucji w celu aktualizacji danych. Powinniśmy więc odwiedzić:
- Urząd Skarbowy,
- Zakład Ubezpieczeń Społecznych,
- bank w którym mamy założone konto,
- operatora telefonii komórkowej,
- rejonową przychodnię lekarską,
- dziekanat.
Kiedy i jak wymienić dowód osobisty po ślubie?
Jednym z podstawowych kroków o których powinniśmy pamiętać jest odbiór aktu małżeństwa bezpośrednio po zawarciu związku. Jest to dokument który będzie potrzebny w większości instytucji o których wspomnieliśmy. Gdy mamy już potrzebne dokumenty, początkowo powinniśmy udać się do urzędu miejskiego w celu zgłoszenia prośby o nowy dowód osobisty z zaktualizowanymi danymi. Wystarczy wypełnić wniosek o wydanie nowego dokumentu oraz dołączyć aktualną fotografię. Wyrobienie nowego dowodu osobistego nic nie kosztuje, a na jego otrzymanie czeka się w zależności od regionu do miesiąca czasu.
Kiedy i jak wymienić prawo jazdy po ślubie?
Jeżeli załatwiliśmy formalności związane z wydaniem nowego dowodu osobistego, możemy zająć się prawem jazdy. W tym celu należy w ciągu 30 dni od momentu zawarcia związku małżeńskiego oraz zmiany nazwiska powiadomić odpowiedni urząd o zmianie danych osobowych. Wniosek składa się w urzędzie miasta, a do niego powinniśmy dołączyć aktualną fotografię, dowód osobisty, potwierdzenie dokonania wpłaty za wyrobienie nowego dowodu osobistego (100.50 zł) oraz stare prawo jazdy. Na nowy dokument w zależności od regionu czeka się od 7 do 14 dni.
Kiedy i jak wymienić paszport po ślubie?
Ostatnim niezbędnym krokiem jest wymiana paszportu. Tak samo jak w przypadku prawa jazdy, wniosek o wydanie nowego dokumentu powinniśmy złożyć do 30 dni od momentu zawarcia związku małżeńskiego oraz zmiany nazwiska. Do złożenia wniosku będziemy potrzebowali potwierdzenie dokonania wpłaty za wyrobienie paszportu (140.00 zł), akt małżeństwa, aktualną fotografię oraz stary paszport. Wniosek składamy w odpowiednim urzędzie w kraju lub konsulacie jeżeli mieszkamy za granicą. Na wydanie dokumentu czeka się w zależności od regionu do 30 dni.